RC0402FR-0714KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0402FR-0714KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 14K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Package Identifier :
RC_L0402
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Resistance :
14kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
400μm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RC0402FR-0714KL
YAGEO RC0402FR-0714KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 14kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C