RC0402DR-078K25L
Mfr.Part #
RC0402DR-078K25L
Description
RES 8.25K OHM 0.5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
8.25kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RC0402DR-078K25L
YAGEO RC0402DR-078K25L
RC Series, Thick Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C