RC0402DR-0743R2L
Mfr.Part #
RC0402DR-0743R2L
Description
RES 43.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
43.2Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0402DR-0743R2L
YAGEO RC0402DR-0743R2L
RC Series, Thick Film, 43.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C