RC0402DR-0737K4L
Mfr.Part #
RC0402DR-0737K4L
Description
RES 37.4K OHM 0.5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
37.4kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RC0402DR-0737K4L
YAGEO RC0402DR-0737K4L
RC Series, Thick Film, 37.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C