RC0402DR-07261RL
Mfr.Part #
RC0402DR-07261RL
Description
RES 261 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
261Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RC0402DR-07261RL
YAGEO RC0402DR-07261RL
RC Series, Thick Film, 261Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C