RC0402DR-071K4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0402DR-071K4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Height :
406.4μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RC
Resistance :
1.4kOhm
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC0402DR-071K4L
YAGEO RC0402DR-071K4L
RC Series, Thick Film, 1.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C