RC0201JR-075R6L
Mfr.Part #
RC0201JR-075R6L
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
EAR99
Radiation Hardening :
No
Resistance :
5.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height :
254μm
Surface Mount
Temperature Coefficient :
-100/ +350ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RC0201JR-075R6L
YAGEO RC0201JR-075R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C