RC0201JR-0712RL
Mfr.Part #
RC0201JR-0712RL
Description
RES 12 OHM 5% 1/20W 0201
Resistance :
12Ohm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RC
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
yes
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RC0201JR-0712RL
YAGEO RC0201JR-0712RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 12Ohm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C