RC0201FR-079K1L
Mfr.Part #
RC0201FR-079K1L
Description
RES 9.1K OHM 1% 1/20W 0201
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
yes
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
9.1kOhm
Power Rating :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Depth :
300μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RC0201FR-079K1L
YAGEO RC0201FR-079K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 9.1kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C