RC0201FR-078K87L
Mfr.Part #
RC0201FR-078K87L
Description
RES 8.87K OHM 1% 1/20W 0201
Power Rating :
50mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
8.87kOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±1%