RC0201FR-07845KL
Mfr.Part #
RC0201FR-07845KL
Description
RES 845K OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max Power Dissipation :
50mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
25V
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
300μm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Published :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
845kOhm
Military Standard :
Not
Height :
280μm
Power Rating :
50mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RC0201FR-07845KL
YAGEO RC0201FR-07845KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 845kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C