RC0201FR-077K32L
Mfr.Part #
RC0201FR-077K32L
Description
RES 7.32K OHM 1% 1/20W 0201
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
RC
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
7.32kOhm
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
50mW
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
280μm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Datasheets
RC0201FR-077K32L
YAGEO RC0201FR-077K32L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 7.32kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C