RC0201FR-076K34L
Mfr.Part #
RC0201FR-076K34L
Description
RES 6.34K OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Surface Mount
Power Rating :
50mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
50mW
JESD-609 Code :
e3
Height :
280μm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
6.34kOhm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC0201FR-076K34L
YAGEO RC0201FR-076K34L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.34kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C