RC0201FR-075K11L
Mfr.Part #
RC0201FR-075K11L
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
280μm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
2
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
5.11kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Military Standard :
Not
Published :
Depth :
300μm
Datasheets
RC0201FR-075K11L
YAGEO RC0201FR-075K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.11kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C