RC0201FR-074K87L
Mfr.Part #
RC0201FR-074K87L
Description
RES 4.87K OHM 1% 1/20W 0201
Resistance :
4.87kOhm
Power Rating :
50mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
0201
Case Code (Metric) :
0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
280μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C