RC0201FR-0740R2L
Mfr.Part #
RC0201FR-0740R2L
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
RC
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
40.2Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RC0201FR-0740R2L
YAGEO RC0201FR-0740R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 40.2Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C