RC0201FR-072K05L
Mfr.Part #
RC0201FR-072K05L
Description
RES 2.05K OHM 1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Published :
Resistance :
2.05kOhm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Power Rating :
50mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max Power Dissipation :
50mW
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RC0201FR-072K05L
YAGEO RC0201FR-072K05L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.05kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C