RC0201FR-0728R7L
Mfr.Part #
RC0201FR-0728R7L
Description
RES 28.7 OHM 1% 1/20W 0201
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Height :
280μm
Resistance :
28.7Ohm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
RC0201FR-0728R7L
YAGEO RC0201FR-0728R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 28.7Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C