RC0201FR-0724K9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0201FR-0724K9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24.9K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Resistance :
24.9kohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Depth :
300μm
Series :
RC
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
25V
Height :
280μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Working Voltage :
25V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
RC0201FR-0724K9L
YAGEO RC0201FR-0724K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24.9kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C