RC0201FR-0722R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0201FR-0722R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 22.6 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
50mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
22.6Ohm
Height :
280μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RC
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
50mW
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RC0201FR-0722R6L
YAGEO RC0201FR-0722R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 22.6Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C