RC0201FR-07210KL
Mfr.Part #
RC0201FR-07210KL
Description
RES 210K OHM 1% 1/20W 0201
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
210kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Depth :
300μm
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Datasheets
RC0201FR-07210KL
YAGEO RC0201FR-07210KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 210kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C