RC0201FR-071M6L
Mfr.Part #
RC0201FR-071M6L
Description
RES 1.6M OHM 1% 1/20W 0201
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
1.6mOhm
Height :
280μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Tolerance :
±1%
RC
Datasheets
RC0201FR-071M6L
YAGEO RC0201FR-071M6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.6MOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C