RC0201FR-071K4L
Mfr.Part #
RC0201FR-071K4L
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/20W 0201
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Height :
280μm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
1.4kOhm
Working Voltage :
25V
Max Power Dissipation :
50mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RC0201FR-071K4L
YAGEO RC0201FR-071K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.4kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C