RC0201FR-071K47L
Mfr.Part #
RC0201FR-071K47L
Description
RES 1.47K OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.47kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height :
280μm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Power Rating :
50mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RC0201FR-071K47L
YAGEO RC0201FR-071K47L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.47kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C