RC0201FR-0716K2L
Mfr.Part #
RC0201FR-0716K2L
Description
RES 16.2K OHM 1% 1/20W 0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Resistance :
16.2kOhm
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm