RC0201FR-0712R1L
Mfr.Part #
RC0201FR-0712R1L
Description
RES 12.1 OHM 1% 1/20W 0201
Power Rating :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
12.1Ohm
Military Standard :
Not
Published :
Max Power Dissipation :
50mW
280μm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Depth :
300μm
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
RC0201FR-0712R1L
YAGEO RC0201FR-0712R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 12.1Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C