RC0201FR-07121KL
Mfr.Part #
RC0201FR-07121KL
Description
RES 121K OHM 1% 1/20W 0201
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Published :
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Power Rating :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
50mW
Depth :
300μm
Feature :
Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Resistance :
121kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Datasheets
RC0201FR-07121KL
YAGEO RC0201FR-07121KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 121kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C