RC0201FR-0710K2L
Mfr.Part #
RC0201FR-0710K2L
Description
RES 10.2K OHM 1% 1/20W 0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
yes
Voltage - Rated :
25V
Height :
280μm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
10.2kOhm
Thick Film
Datasheets
RC0201FR-0710K2L
YAGEO RC0201FR-0710K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 10.2kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C