RC0201DR-076K81L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0201DR-076K81L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.81K OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Height :
254μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RC
Max Power Dissipation :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
6.81kOhm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RC0201DR-076K81L
YAGEO RC0201DR-076K81L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.81kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C