RC0201DR-0738R3L
Mfr.Part #
RC0201DR-0738R3L
Description
RES 38.3 OHM 0.5% 1/20W 0201
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
38.3Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Datasheets
RC0201DR-0738R3L
YAGEO RC0201DR-0738R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 38.3Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C