RC0201DR-0736R5L
Mfr.Part #
RC0201DR-0736R5L
Description
RES 36.5 OHM 0.5% 1/20W 0201
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
50mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
254μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
36.5Ohm
yes
Datasheets
RC0201DR-0736R5L
YAGEO RC0201DR-0736R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 36.5Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C