RC0201DR-0722R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0201DR-0722R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 22.6 OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
22.6Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
RC
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
50mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height :
254μm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Published :
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RC0201DR-0722R6L
YAGEO RC0201DR-0722R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 22.6Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C