RC0201DR-0720K5L
Mfr.Part #
RC0201DR-0720K5L
Description
RES 20.5K OHM 0.5% 1/20W 0201
Max Power Dissipation :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
20.5kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RC0201DR-0720K5L
YAGEO RC0201DR-0720K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 20.5kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C