RC0201DR-0719R6L
Mfr.Part #
RC0201DR-0719R6L
Description
RES 19.6 OHM 0.5% 1/20W 0201
Max Power Dissipation :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
19.6Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RC0201DR-0719R6L
YAGEO RC0201DR-0719R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 19.6Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C