RC0100JR-0724RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0100JR-0724RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24 OHM 5% 1/32W 01005
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RC
Composition :
Thick Film
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
152.4μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
24Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
30mW
Datasheets
RC0100JR-0724RL
YAGEO RC0100JR-0724RL
RC Series, Thick Film, 24Ohm, 0.03W 1/32W, ±5%, -55°C~125°C