RC0100FR-0711K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0100FR-0711K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 11.5K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
30mW
Published :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Height :
152.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Resistance :
11.5kOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
RC
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RC0100FR-0711K5L
YAGEO RC0100FR-0711K5L
RC Series, Thick Film, 11.5kOhm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C