RBE05AS20AT2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RBE05AS20AT2R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1006
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Configuration :
Single
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage-Max :
0.53V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Output Current-Max :
0.5A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1A
Datasheets
RBE05AS20AT2R
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier
RBE05AS20AT2R Overview
0.5A represents the maximum output current.
RBE05AS20AT2R Features
0.5A is the maximum value
RBE05AS20AT2R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBE05AS20AT2R applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB