RB520ZS-40T2R
Mfr.Part #
RB520ZS-40T2R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100MA GMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package :
GMD2
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Non-Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 μA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Capacitance @ Vr, F :
Product Status :
Obsolete
Datasheets
RB520ZS-40T2R
ROHM Semiconductor RB520ZS-40T2R
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 480 mV @ 10 mA 150°C 2 µA @ 40 V 0201 (0603 Metric) Surface Mount
RB520ZS-40T2R Overview
RB520ZS-40T2R Features
RB520ZS-40T2R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB520ZS-40T2R applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB