RB520S30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB520S30
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
200 mA
ECCN (US) :
EAR99
Peak Forward Voltage (V) :
0.6
Peak Reverse Current (uA) :
1@10V
Type :
Schottky Diode
Voltage :
Vrrm - 30V
Mounting :
Surface Mount
Package Width :
0.85(Max)
Maximum Power Dissipation (mW) :
200
Forward Voltage :
600 mV
Package Length :
1.3(Max)
Power Dissipation :
200 mW
Supplier Package :
SOD-523F
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Max Reverse Leakage Current :
1 µA
Military :
No
RoHS :
Y
Packaging :
SOD-523F
Configuration :
Single
Package Height :
0.77(Max)
LITE-ON SEMICONDUCTOR CORP.
PCB changed :
2
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
30
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30 V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Continuous Forward Current (A) :
0.2
Pin Count :
2
RoHS Status :
Yes with exemptions
Datasheets
RB520S30
Introducing Diodes - Rectifiers - Single onsemi RB520S30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Schottky Diode, Voltage:Vrrm - 30V, RB520S30 pinout, RB520S30 datasheet PDF, RB520S30 amp .Beyond Diodes - Rectifiers - Single onsemi RB520S30 ,we also offer BAT54,235, BAT54,215, BAS16L,315, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi RB520S30
RB520S-30F Overview
According to the datasheets, the peak forward voltage is 0.6.The maximum continuous forward current that this device consumes at any given time is about 0.2.A DC reverse voltage less than 30 must be used for operation.RF diode is recommended to keep the forward voltage of the system above 600 mV.