RB508FM-40CFHT106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB508FM-40CFHT106
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
40V 80MA, CATHODE COMMON, SOT-32
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Supplier Device Package :
SOT-323
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Digi-Reel?
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
Schottky Diodes
Operating Temperature - Junction :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
590 mV @ 40 mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Pin Count :
3
Package Type :
SOT-323
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
RoHS :
Details
Reverse Recovery Time :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
MouseReel
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 nA @ 30 V
Rectifier Type :
Schottky Diode
Vf - Forward Voltage :
590 mV
Number of Elements per Chip :
1
Repetitive Peak Reverse Voltage :
40V
Qualification :
AEC-Q101
Configuration :
Dual Anode Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Product Status :
Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
80mA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Technology :
Si
Datasheets
RB508FM-40CFHT106
ROHM Semiconductor RB508FM-40CFHT106
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C SC-70, SOT-323 Surface Mount
RB508FM-40CFHT106 Overview
RB508FM-40CFHT106 Features
RB508FM-40CFHT106 Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RB508FM-40CFHT106 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23