RB161VAM-20TR
Mfr.Part #
RB161VAM-20TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2M
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Average Rectified Current :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Forward Current :
1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Published :
Output Current-Max :
1A
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
CATHODE
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
420mV @ 1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RB161VAM-20TR
ROHM Semiconductor RB161VAM-20TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 420mV @ 1A 125°C Max 1mA @ 20V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-SMD, Flat Lead Surface Mount
RB161VAM-20TR Overview
In this device, there is an average rectified current of 1A volts.Forward current may not exceed 1A.Output current is maximal at 1A.
RB161VAM-20TR Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
RB161VAM-20TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB161VAM-20TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB