RACD45-1050A
Mfr.Part #
RACD45-1050A
Description
LED DRIVER CC AC/DC 33-48V 1.05A
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Current - Output 1 :
1.05A
Max Output Power :
48W
Voltage - Rated :
305V
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Termination :
Wire Leads
Ratings :
IP67
Termination Style :
Wire Leads
Approval Agency :
CE, UL
Weight :
0.882lb 400.07g
Max Output Voltage :
48V
Topology :
AC DC Converter
Output Power :
48W
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output :
33V~48V
Voltage - Output 1 :
48V
Output Current :
1.05A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
3.75kV
Mount :
Chassis Mount
Series :
LIGHTLINE RACD45-A (45W)
Max Power Dissipation :
45W
Type :
Constant Current
Size / Dimension :
6.85Lx1.77W x 1.28 H 174.0mmx45.0mmx32.5mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Efficiency :
87%
Height :
32.5mm
Feature :
OTP, OVP, SCP
Max Output Current :
1.05A