RACD25-500P
Mfr.Part #
RACD25-500P
Description
LED DRIVER CC AC/DC 42-52V 500MA
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Series :
LIGHTLINE RACD25 (25W)
Termination :
Wire Leads
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
Nominal Supply Current :
400mA
Max Output Current :
500mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Constant Current
Approval Agency :
CE, cULus, EN
Lead Length :
150mm
Output Power :
25W
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
OTP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Max Output Voltage :
52V
Min Supply Voltage :
90V
Output Current :
500mA
Max Power Dissipation :
25W
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Functions :
1
Weight :
0.485lb 219.99g
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
115V
Current - Output 1 :
500mA
Ratings :
IP65
Voltage - Output 1 :
52V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
7.48Lx1.20W x 0.98 H 190.0mmx30.5mmx25.0mm
Termination Style :
Wire Leads
Height :
25mm
Max Output Power :
25W
Number of Pins :
4
Voltage - Isolation :
3.75kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
4
Efficiency :
82%
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Output :
42V~52V