RACD150-1050A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RACD150-1050A
Manufacturer
RECOM Power
Description
LED DRIVER CC AC/DC 60-143V
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Rated :
305V
Max Power Dissipation :
150W
Voltage - Isolation :
3.75kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
39mm
Series :
LIGHTLINE RACD150-A (150W)
Size / Dimension :
8.00Lx2.68W x 1.54 H 203.2mmx68.0mmx39.0mm
Approval Agency :
CE, UL
Voltage - Output 1 :
143V
Current - Output 1 :
1.05A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Efficiency :
92%
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Max Output Current :
1.05A
Termination Style :
Wire Leads
Max Output Voltage :
143V
Weight :
2.4lbs 1.1kg
Mount :
Chassis Mount
Dimming :
Analog, PWM
Voltage - Output :
60V~143V
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Wire Leads
Ratings :
IP67
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Depth :
68mm
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Type :
Constant Current
Number of Pins :
7
Output Power :
150W
Max Output Power :
150W
Number of Outputs :
1
Output Current :
1.05A