RACD100-36-ENEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RACD100-36-ENEC
Manufacturer
RECOM Power
Description
LED DVR CC/CV AC/DC 26-36V 2.8A
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Ratings :
IP67
Voltage - Isolation :
3.75kV
Size / Dimension :
8.74Lx2.68W x 1.54 H 222.0mmx68.0mmx39.0mm
Voltage - Output 1 :
36V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-30°C~70°C
Topology :
AC DC Converter
Termination :
Wire Leads
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Chassis Mount
Efficiency :
90%
Output Power :
100W
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
CE, ENEC
Height :
39.116mm
Max Operating Temperature :
70°C
Output Current :
2.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LIGHTLINE RACD100 (100W)
Width :
68.072mm
Current - Output 1 :
2.8A
Type :
Constant Current, Voltage
Max Power Dissipation :
100W
Length :
221.996mm
Voltage - Output :
26V~36V
Power (Watts) :
100W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
2.8A
Weight :
2.1lbs 952.5g
Number of Outputs :
1
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
2.8A
Voltage - Input (Max) :
305VAC