RA73F2A56R2BTDF
Mfr.Part #
RA73F2A56R2BTDF
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RA73F 2A 56R2 0.1% 1K RL
25 PPM / C
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
100 V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
0.1 %
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Type :
Aluminum Nitride Resistor
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Supplier Device Package :
Width :
1.25 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Packaging :
Reel
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
2
Technology :
RA73
Subcategory :
Resistors
Height :
0.43 mm
Thin Film
RoHS :
Details
Resistance :
56.2 Ohms
TE Connectivity
Power Rating :
1 W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RA73F2A56R2BTDF
RA73 Series, Thin Film, 56.2 Ohms, 1W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C