RA73F2A102RBTDF
Mfr.Part #
RA73F2A102RBTDF
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RA73F 2A 102R 0.1% 1K RL
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Active
Power Rating :
1W
Tolerance :
0.1 %
Resistor Type :
High Power, Precision
Product Type :
Thin Film Resistors
Height :
0.43 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Product Length :
2mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Failure Rate :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
TE Connectivity
Ratings :
Packaging :
Cut Tape
Resistance :
102Ohm
Power (Watts) :
1W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2 mm
Product Width :
1.25mm
Qualification :
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
RA73
Width :
1.25 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
100V
Type :
Aluminum Nitride Resistor
Datasheets
RA73F2A102RBTDF
High Power, Precision RA73 Series, Thin Film, 102ohm, 1W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C