RA73F1J1K69BTDF
Mfr.Part #
RA73F1J1K69BTDF
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RA73F 1J 1K69 0.1% 1K RL
Chip Resistor - Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Resistor Type :
High Power, Precision
Height :
0.43 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Ratings :
Product Type :
Thin Film Resistors
Qualification :
Features :
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
Technology :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Tolerance :
0.1 %
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Product Status :
Active
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
75V
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
Aluminum Nitride Resistor
TE Connectivity
Supplier Device Package :
Product Width :
0.8mm
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Series :
RA73
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Length :
1.55mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Composition :
Thin Film
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Length :
1.55 mm
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Resistance :
1.69kOhm
Datasheets
RA73F1J1K69BTDF
High Power, Precision RA73 Series, Thin Film, 1.69kohm, 0.5W, 1/2W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C