RA73F1J1K5BTDF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA73F1J1K5BTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RA73F 1J 1K5 0.1% 1K RL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Type :
Aluminum Nitride Resistor
Technology :
Thin Film
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Resistor Type :
High Power, Precision
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Series :
RA73
Height :
0.43 mm
Product Width :
0.8mm
Length :
1.55 mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Product Length :
1.55mm
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
0.1 %
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Voltage Rating :
75V
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
1.5kOhm
Qualification :
Subcategory :
Resistors
TE Connectivity
Power Rating :
500mW
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Datasheets
RA73F1J1K5BTDF
High Power, Precision RA73 Series, Thin Film, 1.5kohm, 0.5W, 1/2W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C