RA202825XX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA202825XX
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
DO-200AD
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 2.8KV 2500A POWRDISC
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
150000μA
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
DO-200AD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200mA @ 2800V
Configuration :
Single
Terminal Position :
END
Number of Phases :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2800V
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 3000A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Output Current-Max :
3700A
Average Rectified Current :
2.5kA
Current - Average Rectified (Io) :
2500A
Max Reverse Voltage (DC) :
2.8kV
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Elements :
1
Reverse Recovery Time :
25 μs
HTS Code :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
RA202825XX
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 3000A 200mA @ 2800V 2-Termination Bulk DO-200AD Chassis Mount
RA202825XX Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 2.5kA volts.A maximum reverse current of 150000μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 3700A.
RA202825XX Features
an average rectified current of 2.5kA volts
A maximum reverse current of 150000μA
3700A is the maximum value
RA202825XX Applications
There are a lot of Powerex Inc.
RA202825XX applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB